Szczegóły oferty

Turnus rehabilitacyjny trwa 2 tygodnie, w tym 11 dni ćwiczeń (od poniedziałku do soboty w pierwszym tygodniu i od poniedziałku do piątku w drugim tygodniu). Każdego dnia dziecko ma zapewnione 4 godziny i 30 minut zajęć indywidualnych. Dodatkowo prowadzone są zajęcia grupowe i zajęcia na basenie. Zajęcia odbywają się sesjach trwających od 30 do 90 minut. Na początku turnusu dzieci konsultuje lekarz pediatra. Zajęcia dobierane są indywidualnie do potrzeb każdego dziecka w taki sposób, aby uzyskać maksymalną poprawę sprawności. Podczas trwania turnusu rodzin – opiekun dziecka otrzymuje instruktaż jak ćwiczyć z dzieckiem w domu, już po zakończeniu turnusu.


W trakcie turnusów wykorzystujemyKoncepcja NDT Bobath

Jest to jedna z najskuteczniejszych neurorozwojowych metod rehabilitacji dzieci. Terapia poprzedzona jest oceną rozwoju psychoruchowego dziecka. Celem usprawniania jest poprawa funkcjonowania dziecka w życiu codziennym tak, aby mogło wykorzystać swoje możliwości, na ile pozwala uszkodzenie Ośrodkowego Układu Nerwowego. Pracując koncepcją NDT Bobath wpływamy na wyzwalanie prawidłowych wzorców ruchowych, poprawę zakresów ruchomości oraz normalizację napięcia mięśniowego.

Ćwiczenia na sali gimnastycznej

Codziennie odbywają się zajęcia indywidualne, odpowiednio dobrane do potrzeb pacjenta. Oferujemy ćwiczenia wg koncepcji NDT Bobath, metodą PNF, ćwiczenia metodą pająka, wykorzystujemy elementy terapii integracji sensorycznej. W zależności od potrzeb będzie prowadzona w tym czasie nauka chodu, poruszania się, zmian pozycji, ćwiczenia korekcyjne, kinesiology taping, czy też terapia manualna.

Zajęcia manualne

Mają na celu rozwijanie precyzyjnych ruchów dłoni, koordynacji wzrokowo-ruchowej. Ćwiczą zdolność skupienia uwagi i koncentracji.

Zajęcia grupowe

Mają na celu integrację dziecka z pozostałymi uczestnikami turnusu. Poprzez zabawę dziecko ćwiczy i nawiązuje kontakty, co jest niezwykle istotne w dalszej terapii.

Kombinezon TheraSuit

Miękka Dynamiczna Prioproceptywna Orteza, zaprojektowana i wykonywana w USA. TheraSuit jest bezpiecznym i efektywnym narzędziem rehabilitacyjnym, które zostało pomyślane do stosowania wraz z intensywnym programem ćwiczeń w celu przyśpieszenia progresu dziecka. Kombinezon służyć może dzieciom od 3 roku życia. Zajęcia w kombinezonie trwają 90 min.

Masaż

Najczęściej wykonywanymi rodzajami masażu są: masaż klasyczny, masaż segmentarny oraz masaż Shantala – stosowany u najmłodszych dzieci. W zależności od wskazań i stanu zdrowia stosuje się masaż ogólny lub częściowy. Służy on do przygotowania mięśni i ścięgien do ćwiczeń.

Terapia funkcjonalna

Podczas tych zajęć uczymy małych pacjentów czynności związanych z samoobsługą np. ubieranie się, rozbieranie się, wykonywanie czynności dnia codziennego. W zajęciach powinni brać udział również rodzice – opiekunowie, którzy uczą się jak odpowiednio pomóc w tym dziecku.


Oferta dla opiekunów


W trakcie turnusów – dla opiekunów – organizujemy bezpłatne zajęcia fakultatywne: masaże, kijki Nordic-Walking, joga, basen – aqua aerobik, zwiedzanie Brodnicy z przewodnikiem, prelekcje nt. zdrowia prowadzone przez lekarzy, fizjoterapeutów, farmaceutów. Opiekunowie mają również możliwość skorzystania z pełnej oferty Centrum Rehabilitacji Novamed.